Genel

Peeling Önerisi

Peeling Önerisi

Doğum sonrası lekeler, hassas ciltlerde oluşan güneş lekeleri, sivilce izleri, kırışıklıklar ve daha bir çok cilt problemi… Her kadının sahip olduğu bu sorunlardan birine sahipseniz, yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Bu soruna  çözüm bulmak artık çok kolay. Hem de kolayca erişebileceğiniz, zahmet istemeyen, kolay bir çözüm. TCA peeling. Daha önce bu tip cilt problemleri için glikolik asit, laktik asit içeren ürünlerin önerildiğini duymuşsunuzdur. Gelin bir de TCA peelinge bakalım.

Bu peeling, içeriğindeki triklor asetik asit ile cildinizi kontrollü bir şekilde soyar, ölü derinin gidip yerini yeni taze cildin almasını sağlar. Bu işlem sayesinde kan dolaşımınız hızlanır, cilt yenilenir ve ciltteki kolajen doku canlanır.

Etkileme Şekli

Bu peeling, cildin altında yalancı bir yanık uyarısı oluşturur. Bu uyarı, derinin altındaki onarım mekanizmasının harekete geçmesini sağlar. Bu mekanizma harekete geçince, cilde deriyi genç ve diri tutan kolajen ve elastik liflerin aktifleşmesi için uyarı verir. Bu sayede ciltte gençleşme ve dirileşme olur. Aynı zamanda bu hareketlilik sayesinde üst deri hafifçe soyulacağı için, deri daha pürüzsüz bir hale gelir, yumuşar, canlanır ve parlar. Bu işlem daha çok yüz için uygulandığı gibi el ve boyun bölgeleri için de kullanılması uygundur.

Peeling’in Kullanım Alanları

Bu peelingin kullanım alanı oldukça geniştir. Örnek verecek olursak, cilt parlaklığının artırılması, ciltteki yağ ve nem dengesinin sağlanması, cildin pürüzsüz hale getirilmesi, yumuşaması, kırışıklıkların ve ya ince çizgilerin azaltılması, gözenekli ciltlerin gözenek içlerinin temizlenmesi ve küçültülmesi, güneş ve ya doğumdan dolayı oluşan lekelerin giderilmesi, aktif aknelerin giderilmesi, sivilce izlerinin temizlenmesi ve kıl dönmelerinin giderilmesi en yaygın kullanım alanlarıdır.

Kullanım Şekli

Bu peelingin doktor kontrolünde uygulanması tavsiye ediliyor. Peelingin uygulaması yapılırken, önce cilt temizlenir, ardından %10 – % 50 arası konsantrasyonlardaki TCA solüsyonu cilde sürülür ve eşit bir şekilde yayılır. Güçlü bir peeling olduğu için, cilde ilk sürüldüğü anda bir yanma hissi meydana gelir. Bu his, biraz bekledikten sonra geçecektir. Peeling ciltte yaklaşık on beş dakika boyunca bekletilir. Daha uzun süre bekletilirse ciltte istenmeyen sonuçlar olabilir, örneğin cilt yanabilir. Bu peelingin yapılma sıklığı otuz günde bir olmalıdır. Eğer hafif bir peeling işlemi uygulanıyorsa bu sürenin uzunluğu azaltılabilir. İşlem yapıldıktan sonra cilde güneş kremi uygulanır. Bu bir cildi soyma işlemi olduğu için, direkt olarak güneş ışığından korunmak gerekir. İşlem sonrası üç ile yedi gün arası bir süre boyunca ciltte kızarıklık ve soyulma olacağından, işlem öncesi müşteri kendisini buna göre ayarlamalıdır. Bu peeling, dışarıda da satılmaktadır ve kişiler, bu solüsyonu alıp evde kendilerine uygulayabilmektedir. Bu işlemin yanlış yapılması cilt için kötü sonuçlar doğurabileceğinden dolayı, evde yapılması tavsiye edilmemektedir. Eğer yapılacaksa da fazla güçlü olmayan solüsyonlar kullanılmalı ve dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Beklenmeyen bir sonuç görüldüğünde ise hemen bir cilt doktoruna gidilmelidir.

İşlem Sonrası Cilt Bakımı

TCA peeling yaptırdıktan sonra sıcaklıktan kaçınmanız gerekmektedir ve dolayısıyla hamam, sauna gibi yerlerden uzak durulmalıdır. İşlem sonrasında soyulan deriniz kabuk tutar ve bu kabuklar soyulursa ciltte iz bırakabilir, bu yüzden kabukların soyulmaması gerekir. Retinoik asit gibi cildin soyulmasına neden olabilecek ürünler kullanılmamalıdır. Güneşten korunulmalı, koruyucu krem sürmeden güneşe çıkılmamalıdır.

Peelingin Yan Etkileri

Bu peeling, uzman bir hekim tarafından yapıldıysa, genelde herhangi bir yan etki görülmemektedir. Fakat cildiniz uçuk çıkarmaya meyilli bir cilt ise işlem öncesi ve sonrasında uçuğa etkili bir krem uygulanmalıdır. Ayrıca bu işlemden sora cildin yoğun bir şekilde nemlendirilmesi gerektiği için, cilt tıkanabilir ve komedonlar oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir