Genel, Tca

Kimyasal Peeling Sonrası

Kimyasal Peeling Sonrası

Kimyasal peeling sonrası gerçekleştirilen işlem sonucu ciltte hassasiyet meydana gelmektedir. Peeling işlemleri ciltteki farklı sorunlara göre farklı biçimlerde gerçekleştirilmektedir. Bunlar yüzeysel peeling, orta derece peeling, derin peeling şeklinde gerçekleşmektedir. Bu noktada cildinize uygun peeling işleminin hangisi olduğuna doğru karar vermeniz gerekmektedir. Yanlış yapılan uygulamalar istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yüzeysel Peeling Sonrası Dikkat Edilecekler

Yüzeysel peeling işlemi ciltteki matlığın giderilmesi, koyu renk halkaların giderilmesi, hafif akne izlerinin giderilmesi ve ince kırışıklıkların görünümün iyileştirilmesi için uygulanan bir işlemdir. Uygulamadan sonra 2-3 gün süreyle kızarma, soyulma gerçekleşebilmektedir. Peeling gerçekleştirildikten sonra güneşe karşı işlem gören bölgelerinizi korumanız gerekmektedir. Yüksek korumalı güneş kremleri ve yatıştırıcı kremler kullanılarak cildin kısa sürede yenilenmesi sağlanır. Bu yenilenme süreci içerisinde cilt çok hassas olacağından ekstra koruma sağlanması oldukça önemlidir.

Orta Derinlikte Peeling (TCA Peeling) Sonrası Dikkat Edilecekler

Kimyasal peeling kullananlar için orta derinlikte uygulanan TCA Peeling, orta derecede cilt sorunlarında uygulanmaktadır. Orta derecede bir soyma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede cildin alt katmanına ulaşılarak cildin yenilenmesinin sağlanması amaçlanmaktadır. Uygulamadan sonra 1 hafta süreyle kızarıklık, soyulma, pullanma yaşanabilmektedir. Bu işlemde yüzeysel peeling işleminden daha fazla güneş koruması sağlanması gerekmektedir. Mümkünse işlemin kış aylarına denk getirilerek cilt hasssasiyetin önüne geçilmesi sağlanabilir. Peeling sonrası gereken önlemleri alarak cildinizi korursanız, istediğiniz görünüme daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Derin Peeling Nedir?

Derin peeling ile derinin üst ve en derin tabakasının soyulması işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu işlem fenol maddesi ya da yüksek oranlarda TCA kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Yüzdeki derin görünümlü izlerin ve kırışıklıkların yok edilmesinde kullanılmaktadır. Doğru yapıldığında ve sonrasında gerekli önlemler alındığında kimyasal peeling zararları olmayan bir uygulamadır. Derin peeling, işlem sonrası kızarıklık, ödem, pullanma gibi problemlerin en uzun süre ve en yoğun şekilde devam ettiği peeling uygulamasıdır. Bu sorunlar 1 ay süreyle devam edebilmektedir. İyileşme süreci diğer peeling türlerine oranla daha uzun sürebilmektedir. Bu nedenle oldukça dikkatli ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken bir uygulamadır.

Derin Peeling Sonrası Dikkat Edilecekler

 • 1 ay süreyle ağrı kesici ilaçların kullanılmasını gerektirecek derecede ağrı ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle doktor tavsiyesine göre ağrı kesici kremler ve tabletler kullanılabilir.
 • Eğer cilt renginiz çok koyuysa derin peeling işleminin uygulanması sonrasında cilt renginde açılma meydana gelebilir.
 • Açık cilt rengine sahip kişilerde ciltte koyulaşmaya neden olabilir.
 • Evde kimyasal peeling işlemi yapmayı düşünüyorsanız, eğer hassas ve alerjik bir cildiniz varsa alerji ve yanık gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle aşırı hassas ciltlerde uygulanması tavsiye edilmemektedir.
 • Derin peeling uygulamasında kızarıklıkların geçmesi 3 ayı bulabilmektedir.
 • Ciltte oluşan kabuklar kesinlikle koparılmamalıdır. Cilt çok hassas olacağından alkol bazlı cilt temizleyiciler kullanılmamalıdır.
 • Lazer epilasyon işlemlerinden bir süre uzak durulması gerekmektedir ve bir süre solaryuma girilmemesi gerekmektedir. İ
 • İşlemden sonra cilt 8 saat süreyle yıkanmamalıdır.
 • 5-6 saat makyaj yapılmaması tavsiye edilmektedir.
 • Peeling derecesine göre yoğunlaşan oranda nemlendirici kullanılmalıdır. Özellikle derin peeling işlemlerinden sonra yoğun nemlendiriciler kullanılarak nem dengesinin korunması sağlanmalıdır.

Kimyasal Peeling Sonrası Ortaya Çıkan Faydalar

 • Kimyasal peeling sonrası cildiniz canlanarak, donuk ve mat görünümden arınır.
 • Cildiniz ölü deriden arındırılarak ve yeni derinin ortaya çıkarak yenilenmesi sağlanır.
 • Kimyasal peelingten sonra gözenekleriniz küçülerek cilt tonunuz eşitlenir.
 • İşlem sonrası düzenli olarak cilt bakım uygulamaları yaptırarak ve tavsiye edilen bakım ürünlerini kullanarak cildinizdeki sivilce problemini tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Derin peelingte tek uygulamada sorunlar ortadan kalkmaktadır. Yüzeysel ve orta derece peeling işlemlerinden istenilen sonuçların elde edilebilmesi için uygun aralıklarla en az 3-4 kere tekrar edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir